Egy kerékpártúra kelléktára
Egy komoly kerékpártúra előtt a bringát el kell vinni egy szerelőhöz, aki átnézi. Ha van módod, akkor érdemes beszerezni egy trekking kerékpárt, mely az alábbi jellemzőkkel bír:
- Nagyobb kerékátmérő, amely értelemszerűen ugyanolyan sebességű forgással 1 kör alatt többet tesz meg
- A montinál vékonyabb kerék, de az országútinál vastagabb, tehát nyugodtan felrakhatsz egy 15-20 kilós táskát hátulra, bírni fogja, mégsem fogja a széles gumi tapadása elvenni a lendületedet
- Szinte teljesen sima futófelület a gumin, így elkerülhető az aszfalton szintén hátráltató montis "traktor-effektus" (értsd a nagy bütykök ráznak, mint az állat :) )
- A montiénál nagyobb első tányérok. Az MTB-ken általában 42/32/22 tányér van elöl, a crossokon 48/38/28, amely szintén a dinamikusabb haladást teszi lehetővé (teljesen simán lehet 30 km/h feletti sebességet tartani, csomaggal is
De ha nincs rá pénzed, az se nagy baj, bármilyen keró megteszi alapvetően. A lényeg, hogy mindig legyen nálad valami az alábbiak közül, ha hosszú távra mégy:
Felszerelés-
AMI KELL ÉS FELTÉTLEN NE HAGYD OTTHON!!!!!!!
- Sátor, hálózsák, polifoam.
- Legalább 35-40 literes csomagtartóra rögzíthető táska. Esetleg rávaló táska, amibe még pakolhatol.
- Hátizsák szigorúan tilos! Nyomaszt, izzaszt, felesleges súly.
- Minimális ruhamennyiség, Lányok tényleg a legminimálisabb!
- Esőkabát-felül vagy oldalt elpakolva, hogy minél hamarabb hozzáférj.
- A gumipók a bringás legjobb barátja. Mindenre jó. Ha egy pulcsit leveszel, de lehet, hogy 5 perc múlva visszarakod, ha egy vizes palack nem fér a táskába, ha a hálózsákod nem fér máshova, vagy csak ha rögzíteni akarok a táskát, akkor mindig jó a gumipók. Szerintem frenetikus találmány :)
- Elemi dolgok: első és hátsó lámpa, kulcs készlet, ragasztó készlet, pumpa, átalakító szelep-valakinél legyen, fejlámpa, kettő darab pótbelső, gyorskötöző,
- Vizes palack, bicska, gyufa,
- Rendőrlajbi, meleg ruha, fürdőruha, bogyóid, kés-villa-kanál, napolaj, törölköző,
- Tapasztalat, hogy nylonzacskóból sosem elég. Alapvető, hogy szemetet sosem hagyunk magunk után sehol, és sajnos néha el is szakad egy-egy használatban lévő. Mindig legyen bőven pót nálad
- Egy henger szemeteszsák-->táskát bebugyolálni, bármire jó. Ue elvek miatt varrótű, cérna, és madzag,
- Legalább egy de inkább 2-3 térkép legyen nálad, hacsak nem ismered csípőből az utat. Nálam mindig van egy országos térkép, plusz egy - az adott tájegységre szűkített - térkép. Nagyon jó kis térképeket és utikönyveket lehet vásárolni a Frigoria Kiadótól.
Aztán: Egy nagyjábóli mit viszeklista:
ételhordó-2 doboz
Öltözet
egy hosszú
egy rövid nadrág
egy pulcsi
pólók
esőkabát
sapesz
fürdőruha
alsóneműk
törölköző
papucs vagy
szandál
zokni (egy alaposan bezacskózva--> száraz zokni epic!)
esetleg sportcipő
naptej
lámpák
szappan
borotva
hálózsák
polifoam
teafőző
kés-villa-kanál
gyerek kezébe nem való
szúnyogriasztó
bicska
napszemüveg
kaja
Lehet pénztárcában kaját vinni, meg lehet a bringazsákban.
néhány babkonzerv
zacskósleves
kiló kenyér
hagyma
sajt
paradicsom
paprika
kolbász
szalonna
gumipók =)
wc papír
fogkrém
fogkefe
bögre
gyógyszer kinek mi
nejlonzacsi
fényképező
Szerszámok
pumpa, folt, 10es kulcs, 15ös kulcs, állítható tekerős kulcs 10-15-ig, gumileszedő 2db, pótgumi, foltkészlet, hagyományos szelep, gyorskötöző, átalakító szelep, pótbowden fékre, váltóra, jól jöhet még egy 8as 9es kulcs is,
Tippek:
- A táskádon belül mindig, minden legyen külön nylonzacskóban. Sajnos a táskák többsége előbb-útóbb átázik. (egy fórumon olvastam az örökbecsűt: "Nincs vízálló táska, csak kicsi eső!" :) ) Térképet, ruhákat, cipőket, telefont(!), pénztárcát(!) mindent külön zacskóba és akkor lesz mit felvenned egy eső után is. :)
- (Érdemes akkor zacsizni, ha tudod hogy esni fog. Amúgy felesleges.)
- A táskád teteje általában a legnehezebben megközelíthető (nézd meg a fényképeinket. Rápókozva a hálózsák, egy pulcsi, valamint feszül a cipzár, mert húzza le a súly, stb.) ezért a tetejére érdemes olyat rakni, ami ritkán kell, vagy csak sátorbontáskor kell: tusfürdő, pótcipő, nagyobb konzervek, törülköző stb. Oldalra a könnyen elérhető zsebekbe pedig kaja, csokik, térkép, egy-egy pulcsi, hosszú nadrág, esőkabát, stb.
- Aki vonattal indul el a kiinduló állomásra, annak érdemes tájékozódnia, hogy egyáltalán melyik járaton lehet bringát szállítani, és melyiken van konkrétan bringaszállító.
Frissítés: 2014 Májusától kezdve nem maradhat otthon a bike to usb kütyü, amivel feltöltöm a telefonomat. :)
Forrás: